Havaclub

KAR A SEVDA
W.o model
Wetter
Meteociel
Skew-t
Ao - nao
Mgm radar
Kar tahmin
Mgm wrf

Haberler: 2018/2019 KIŞ SEZONUNA EN İYİ KADRO,EN İYİ TAHMİN, EN İYİ TUTARLILIK ORANI İLE HAZIRLANIYORUZ..

Martın Geri Kalanı (Okunma sayısı 387 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Can Kurtul

daha çok Çevrimdışı
  • UZMAN TAHMİNCİ
  • Yeni üye
    • Profili Görüntüle
Martın Geri Kalanı
Mart 01, 2018, 07:40:57 ÖS
  Evet arkadaşlar şubat sonu sistemini uğurladığımız bu günde size kendini stratosfer hareketlerinde açıkça ortaya koyan sistem potansiyelli bir oluşumdan bahsetmek istiyorum. Bu sistem Azor Yüksek Basınç alanının şiddetli olmayışı ve tam bir blokaj kuramadan üzerimize inen şiddetli soğuklar fakat yetersiz yağışla sonuçlanan bir tablo ile sonuçlandı. Fakat umutlarımızı tazelemeye ve belki de bütün bu kışın karsız diye nitelendirilebilecek boyutta geçmesinin ardından bize ilaç olabilecek bir oluşum var. ;) :)
Nedir bu olay?
Dağılmış olan polar vortexin mart ortasında tekrar toparlanma çabası içerisinde iken üzerine iskandinav yükseğinin ve azorun salça olması sonucu koparılacak bir soğuk kütlenin ülkemize veya balkanlara sarkmasından ibaret olan bir oluşum bu.
Polar vorketx kuzeybatılı yöndeki haraketini yapar iken iskandinav yükseği onu daha dik bir doğrultuda itecek bu sırada yükselme trendinde olacak olan Azor yb miz de bize kütlenin taşınımında yardım edecek.
Evet sizlere bakalım modellerde neler gösterebiliriz?
  Böyle bir soğuk depomuz var o tarihlerde

Bu da beklenilen sistem öncesinde soğuk kümelenmenin mümkün olduğu bölge

Bu da etkileşimi belli eden soğuk dalgalanması stratosferde (pv nin kuzeybatılı haraketinde ve devamında yb taraından taşınımının ilk ayağı
Ve son olarak Beklediğim desen.
NAO yeterince uygun seneryolarda diğer seneryoların da eğrileceğini düşünüyorum.
Tarih olarak ise  17 Mart civarı(birkaç gün toleransla) bu sistemi alacağımıza inanıyorum.

Volkan ERKAN

daha çok Çevrimdışı
  • UZMAN TAHMİNCİ
  • Yeni üye
    • Profili Görüntüle
#1 Ynt: Martın Geri Kalanı
Mart 01, 2018, 07:54:54 ÖS
İnşALLAH Diyelim Kardeşim, Tebrikler...
U m u d u n   O l d u ğ u   Y e r d e   M u c i z e l e r   Ç i ç e k   A ç a r

Keremburada

daha çok Çevrimdışı
  • *
  • Yeni üye
    • Profili Görüntüle
#2 Ynt: Martın Geri Kalanı
Mart 02, 2018, 12:05:36 ÖÖ
Ellerine sağlık Can.

Can Kurtul

daha çok Çevrimdışı
  • UZMAN TAHMİNCİ
  • Yeni üye
    • Profili Görüntüle
#3 Ynt: Martın Geri Kalanı
Mart 02, 2018, 06:39:00 ÖS
Daha dün yazdık bakın bugün gfs ne halde bekleyelim bakalım ne hale gelecek. :) ;)